Jdi na obsah Jdi na menu
 


PhotoFiltre návody úvodní info

12. 1. 2007

Photo Filtre

 

Tento program mě opravdu dostal, je super na vytváření fotek i na vytváření základů pro gify. A představte si – je ZDARMA! V některých školách se využívá i ve výuce. Většina obrázků, které na mých stránkách vidíte je právě vytvořena v tomto programu. Rozhodla jsem se, že sem budu dávat postupně stále nové návody jak tvořit v tomto programu. Samozřejmě u každého návodu je neskutečně možností, tak zkoušejte a hrajte, ovšem upozorňuji slupne to fakt dost času :OD, ale hraním se člověk učí a samozřejmě to pak budete moci využít nejen pro zábavu, ale třeba i do práce – letáky, katalogy, nabídky, logo.Takže začnu od toho jednodušího a budu stále přidávat. OK? Jestli jste zběhlí tak raději klikněte na jinou rubriku  na mých stránkách , aby jste se nenudili :OD.

 

Takže jestliže ještě Photo Filtre nemáte tak si ho stáhněte třeba ze www.slunečnice.cz

nebo ze www.stahuj.cz

Pluginy seženete tady:  PLUGINY

Další prý nová stránka na pluginy:

ZDE

Lidi stáhnete si to v  cizím jazyce, ale třeba na stahuj.cz je hned u toho i soubor s češtinou, takže si ho stáhněte také. Pak nainstalujte PF. 

Instalace češtiny

 Stáhněte - rozbalte - extrahujte češtinu, vyjměte a vložte do PF - Tento počítač - programy Files - Photofiltre (tam to vložte). A pak stačí znovu otevřít PF a je česky.

Takže napřed přehled v čem vlastně děláme:

Obrazek

Menu:

dává přístup k funkcím programu.

Zoom:

Umožňuje měnit zobrazenou velikost obrázku - obrázek se ve skutečnosti nezmenší ani nezvětší, jen se tak zobrazí.

Paleta barev:

Obrazek

Ty dva čtverce přestavují každý jedno tlačítko myši. Jestliže použijeme třeba štětec, či sprej budeme buď kreslit modře levým tlačítkem a žlutě levým tlačítkem myši. Tyto barvy změníte kliknutím na ty čtverce - otevře se paleta na výběr, nebo použijete kapátko na nasátí barvy z obrázku, kterou chcete kreslit.

Panel nástrojů:

využívá se na kreslení a výběr z obrázku. jak napovídá jejich název, jsou to nástroje na kreslení - sprej, štětec, rozmazávátko, klonovací štětec (pomocí ctrl a kliknutí vyberete kde se má brát barva a pak už jen razítkujete, magická hůlka - vybírá na základě podobnosti okolí místa, kde jste klikli.

Zóna obrázku:

pracovní oblast, kde můžete pracovat s obrázky.

Stavová lišta:

Obsahuje info o velikosti obrázku, počtu barev...

Panel zásuvných modulů - pluginů

- jsou na něm všechny pludiny, které jste si nainstalovali, pokud tam panel nemáte, tak jste buď nic neinstalovali, nebo nemáte zatrženo, že se má zobrazovat (menu - zobrazení a tam zatrhněte lisšta zásuvných pluginu)

Ikonky

- zkratky menu tyto nástroje se vyskytují ve volbách menu a zde jsou umístěny kvůli snadnější přístupnosti.

Pluginy na stažení zde když je stáhnete, extrahujte a pak je stačí nakopírovat do sekce pluginu - Tento počítač - cčko - programy Files - Photofiltre - pluginy

PLUGINY

Které se mi zdají nej jsou s - 1

Animated GIF import

Obrazek

Umožní načíst do photofiltre animovaný GIF, každý frame se uloží jako jeden obrázek, se kterým pak můžete pracovat. A pak ho třeba znovu složit, ale už pozměněný v gif animátoru. (viz další mé návody) - 1

EXIF / IPTC

Zobrazuje EXIF/IPTC data. Jste-li fotografové, víte, na co je.

Mirror effect - zrcadlový obraz

Umožní vytvořit vertikální nebo horizontální zrcadlový obrázek - zkopíruje obrázek a zrcadlově ho otočí.

Obrazek

Obrazek

Tento plugin si také určitě stáhněte - 1

Arithmetic

Velmi zajímavý prográmek, musíte ale shánět vzorce, či si je vyrábět.

Contour - obrys výběru

Spolu s Photofiltre si stáhnete pár základních předdefinovaných výběrů. jsou v podadresáři Selection. Tento modul vám umožní udělat si výběry vlastní. Vyrobíte uzavřený tvar výběru - třeba polygonální (vyplníte nejlépe černou barvou, lze to i s jinou barvou ale tu pak musíte přes kapátko předat do pluginu). Vyvoláte plugin a měli byste vidět ten tvar orámovaný červěně, dáte ok, uložíte do adresáře Selection pod nějakým názvem a pak můžete výběr kdykoli vyvolat pomocí menu: Výběr / Načíst tvar

Curl - zahnutý roh

Vyrobí ohnutý růžek na obrázku. Velikost i úhel ohnutí určujete pomocí dolních jezců.1

Obrazek

Palette editor

Ukáže paletu barev obrázku a můžete tam pomocí kapátka zjistit barvu na paletě, kterou daný pixel na obrázku má, a pak to různě nahrazovat, prohazovat, kouzlit ...

Paste into - vložit dovnitř

Potřebujete pro složitější rámečky . Dá se použít i pro obtočení textu vně kruhového výběru

Text to path - text okolo výběru

V testování, vyčkejte. Mělo by to fungovat tak, že si z adresáře Selections vyberete nějaký tvar, napíšete text a ten text se obtočí okolo. Jenže to vypadá nějak divně

Diffusion B+W - hrátky s černou a bílou

Vyzkoušejte si to na nějakém černobílém obrázku, postupně jak ty možnosti jdou za sebou, posunujte jezdce, abyste zjistili, co to dělá, skvěle se s tím dá vyhrát a efekty jsou zajímavé. Budete potřebovat i pro některé návody - 1

Engraving - reliéf

Vytváří efekty reliéfu, spousta možností, vyhrajte si s tím  - 1

RGB fantasy

Hrátky s barvami, provádí to i matematické operace, or, and , xor - zkoušejte. 1

Lens - efekt čočky

Doporučuji Hezký efekt, lupa na obrázek. Vyzkoušejte různé možnosti, dole se nastavuje průměr a zakřivení. 1

Red Eye Correction

Oprava červených očí při fotografování s bleskem. Vyvoláte plugin (z menu filtry) a kurzor se změní na kapátko, kterým vyberete červené oko. V menu pluginu pak máte možnost výběr zmenšit (less) nebo rozšířit (more) a OK. je to velmi pohodlné.

Red eye removal

Další filtr na odstranění červených očí při fotografování s bleskem. napřed si musíte udělat výběr červeného oka (třeba magickou hůlkou), jinak je plugin neaktivní. Jezdcem pak regulujete intenzitu černé. Mně se líbí víc ten první plugin, protože se tam dá upravovat výběr.

RGB layers mixer

Umožňuje manipulovat s barvami na obrázku - upravuje hladiny tří základních barev, budˇkaždou zvlášť, nebo v určitém stadiu můžete zatrhnout Lock colors a pak se posunují všechny najednou. Buď se tím mění obrázek samotný - volba Mix layers in current picture, nebo si můžete ty jednotlivé barevné vrstvy vyexportovat každou zvlášť jako obrázek - volba Export. Při experimentech si zatrhněte Automatic preview, ať vidíte, jak to vypadá. Export vrstev se provede po stisknutí OK.

White balance adustment

Další plugin na úpravu bílé barvy - návod od zdenka z fora: Nahoře máte histogram, kde můžete sledovat posun. V parametrs klikněte na barvu pod Color to adjust a kapátkem naberte na fotce výchozí barvu, která se má upravit. Color to obtain je výsledná barva. Adjustment factor nastavíte sílu úpravy. To je vše, na ovládání je velmi jednoduchý, jak vidno

Gradient - barevný přechod

Doporučuji Můžete si zvolit směr gradientu - to je ta šipka v kolečku. Můžete si zvolit počet barev (Nb of colors) a také barvy přechodu (klikněte na čtvereček barvy a objeví se paleta. Lze také nastavit tvar přechodu v okénku Form, třeba kruhový. Přechod můžete vytvořit na nový obrázek nebo nad stávajícím obrázkenm a pak je možno zadat průhlednost - Opacity pomocí trojúhelníkového jezdce.

BumpMap - bodový reflektor

Efekt nasvícení - můžete zvolit různé druhy světla, barvu, zkuste si zatrhnout phong, případně reverse, dá se s tím pěkně vyhrát.

Deformation

Zvlnit a rozřezat obrázek, prostě deformovat to jsou jeho funkce.1

 

Tak teď jste snad trochu obeznámeni v čem si budeme vůbec hrát.

Tak jukněte do návodů a hlavně sami zkoušejte, nemůžu sem dát vše, co jde, je to nekonečné množství různých úprav.

Strašidlo Katy a model Barbuška

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

filtry do PFS

(elain, 22. 8. 2012 6:39)

Ještě k mému dotazu- nerada bych, aby mi někdo utrhl hlavu, PFS jsem stáhla znovu po "zkolabování" PC, kdy jsem přišla o všechny programy. V PFS dělám asi 3 roky, takže není to moje neznáma.
Děkuji

filtry do PFS

(elain, 22. 8. 2012 6:32)

Zásuvné moduly se mi v PFS objeví - filtry nikoliv. Zatrženo mám , "vytáhla" jsem je ze složek - bohužel nic. Snad někdo poradí.
Dík

tvorba 3D obrázků

(irča, 1. 9. 2010 9:58)

Prosím o návod na tvorbu 3D obrázků ,děkuji

Re: tvorba 3D obrázků

(garfield, 6. 9. 2011 20:29)

prosím taky bych ráda návod nebo alespoň radu kam se podívat a jak dělat 3D obrázky

Re: tvorba 3D obrázků

(garfield, 6. 9. 2011 20:30)

prosím taky bych ráda návod nebo alespoň radu kam se podívat a jak dělat 3D obrázky

Re: tvorba 3D obrázků

(Garfield, 29. 5. 2012 13:53)


Jdou dělat ve PhotoFiltre 3D obrázky? A prosím Tě jak ?Všude pátrám, ale nic jsem nevypátrala.Můžeš poradit ? Moc děkuji

lišta zásuvných modulů

(Ajka, 1. 11. 2011 17:05)

Prosím o radu, mám stažené pluginy ve PF ale ta lišta zásuvných modulů je neaktivní a nejde na ni kliknou, poraďte mi prosím někdo na Aja.skrivanova@seznam.cz co s tím?
dííky moc Ája

co

(adulka869, 4. 8. 2011 20:34)

ahojky já sem si ty pludingy nainstalovala a pořád nic je tam nemám a zaškrtnout mi to nejde co mám dělat?? odepiš na adulka869.blog.cz díky

twl nefunguje to

(dave, 1. 5. 2011 16:05)

stáhnul jsem si asi 5 pluginů a nevim co s nima aby fungovaly

Re: twl nefunguje to

(dave, 1. 5. 2011 16:40)

už jsem je exhartoval a pokračoval v tom tvím postupu a pořád je tam nemám

Re: Re: twl nefunguje to

(!!!, 5. 5. 2011 19:56)

mě to funguje..... na ploše dáš prav. tlač. myši extartovat zde a oba (může jich být víc) přesuneš do složky c:\Program files\Photofiltre\Plugins...

efewf

(arpad.e, 18. 5. 2010 23:44)

dfwfd

Jak pracovat s histogramem v PF

(Ema, 4. 3. 2010 14:47)

Ahoj, stáhla jsem si plugin Histogram (kromě jiných), ale dost dobře nevím, jak ho používat.Vím, že se s nim dají upravovat snímečky, ale přivítala bych návod, na co který čudlík je, jak s ním správně pracovat. Hledala jsem na netu, ale našla jsem jen návody pro Photo Shop a tam je to trochu jiný. Díky moc a řeji pohodové dníky a spoustu trpělivosti s blondýnama.:-))

Poděkování

(Jozela, 22. 2. 2010 22:37)

Ať jsi,kdo jsi, nedokážu dost poděkovat za jasné a srozumitelné návody.Nejsem nejmladší a snažím se ovládnout počítač. Přečetla jsem horu textů z kterých jsem nebyla moudrá. S Tebou to snad dokážu. Aspoň základy.Je to první text, kterému aspoň trochu rozumím.A navíc mě to baví.Díky, díky, díky. Moc mě těší, že jsou tu dobré duše, které poradí. Trochu se stydím za neschopnost. Snsd to příště bude lepší.

Mě klepne, cha

(Katy - web strašidlo, 14. 2. 2010 10:00)

Blanko, je to jasně nadepsané, štětce aneb brush je pro Photoshop, pak je tu tuna masek a ty jsi pro PF a tak prosím do PF dávej masky a ne štětce. Takže si stáhni masky masky jsou v menu : Masky pro Photofiltre návody pro PF jsou v menu Návody pro PF. Ježiš to je snad ale jasné. Návody na Photoshop se jmenují návody Photoshop, tak čti a pak piš, ale psát nesmysl jak to že návody pro Photoshop jsou návody pro Photoshop je síla. :O)

Štětce

(Blanka, 13. 2. 2010 19:02)

Ty rady na štětce jsou na Photostudio, ale já mám Photofiltre. Můžeš prosím poradit? Děkuji

Jak na štětce?

(Blanka, 13. 2. 2010 17:49)

Promíň,že zas píšu,ale jak na ty štětce jsem našla radu jinde na tvých stránkách.

Jak na štětce?

(Blanka, 13. 2. 2010 16:34)

Ahojky. Máš tu spostu krásných věcí. něco jsem si už postahovala, ale našla jsem nějaké věci v domění,že jsou to masky jsem si je stáhla,ale bylo mi řečeno,že se to používá na štětce. jenže já nevím co to je a hlavně jak na to. Poradíš mi prosím? Ale kdyby to šlo popsat postup jak úplnýmu blbečkovi, nebo to postupně obrázky naznačit. děkuji moc.

Kdo se zeptá na pluginy

(Katy - web strašidlo, 23. 1. 2010 12:58)

Tomu ukousnu hlavu!!!! Je to tu popsané jak ode mne tak už i od lidí co nemohou číst jak jste líní si vše nastudovat! Andy samozřejmě, že je jednoduché stáhnout pluginy, prostě se klikne na odkaz k který je buď pod obrázkem, nebo pod názvem, či třeba u mě spíš pod DOWNLOAD - také se na to furt lidé ptají - download znaméná stahuj a ví to dnes i 5ti leté děcko. Už mi štve jak to tu dělám i pro nezkušené ale je to marnost protože se snaží jen pár lidí. Další se jen ptaj aniž by si řádně přečetli návody a zkoušeli také sami a logicky uvažovali. Andy a všichni PF se přece dá stáhnout skoro všude a čeština je k tomu také skoro všude. Ovšem důrazně doporučuji všem si koupit za pár stovek PF studio od 8ky výše, je to lepší, s vrstvama a to co děláte v programu zadarmo budete mít ve vrstvovém PF za pár sekund a navíc hlavně věci které v obyč PF neuděláte. Protože přestože jsem naštvaná na ty otázky dokola tak sem dám PF zadarmo + češtinu a pak ještě češtinu pro PF za peníze s vrstvama. Hezkou práci a prosím přečtěte všechny návody na stránkách ne jen tohle, tohle je úvodní info, zamezíte tím že se budete ptát na věci které tu už jsou. Díky, nerada bych aby mě kleplo, chi.

už to de!!!!

(Andy, 23. 1. 2010 12:35)

Konečně se mi povedly stahnout ty pluginy a dat je photofoltre.Jak na to přidete,tak zjistite že je to uplna brnkačka=D


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6

následující »